Zakładki:
dama i pieski
Moje prace zebrane
Niezbędnik
Sklepiki
Tu bywam
Tu decoupage
Tu hafcik
Tu inne niż powyżej
Tu przepisy
Tu szydełko,druty,szycie
Tu zaglądam nacieszyć oczy
Tu zaglądam w wyszywane blogi zagraniczne
Za chwilę przeglądnę
Zaczerpnąć i zrobić
Zalinkowane
zap.jas.1 KupujePolskie
niedziela, 31 stycznia 2010
Narodziny motyla

12:51, jasmin62 , sztuka
Link Komentarze (7) »
wtorek, 27 października 2009
Thomas Kinkade

Thomas Kinkade (45)

Wiem że już nie jedna osoba pisała na temat Thomasa Kinkade, ja jednak do niego powróciłam przez przypadek, ot po prostu odkurzałam swoje wyszywane obrazy i zapatrzyłam się na "Jesień w górach". Mam nadzieję że uda mi się zrobić dobre zdjęcia to  pokażę ten obrazek .

Znalazłam świetny artykuł na temat Thomasa Kinkade, nie będę go przepisywać , kto ciekawy to zaglądnie tutaj.

Wklejam też filmik przekazujący klimat jego obrazów, trochę przesłodzony ale jakże bajkowy.

 

A to opowieść  Thomasa o bajce "Kopciuszek " kto lubi zagłębiać się w świat bajek, pozostawił duszę i oczy dziecka zapraszam do oglądania.

Czasami uwielbiam taki baśniowy świat, czemu nie ? Czemu nie zagłębić się w świat widziany oczami Thomasa Kinkade, czemu od razu krytykować i nazywać kiczem? chętnie jeszcze raz sięgnę po płótno i wyhaftuję sobie moją bajkę w której zanurzę się po powrocie z rzeczywistości szpitalnej, pełnej bólu i rozpaczy.

Dobrze że wiele jego obrazów jest przerobiona na wzory haftu krzyżykowego i można bawić się bajaniem bez końca.

Wzory do haftu Thomasa Kinkade.

Galeria obrazów.

19:53, jasmin62 , sztuka
Link Komentarze (8) »
niedziela, 11 października 2009
Tkwię w zachwycie

Moje koronki

Nadal tkwię w zachwycie nad koronkami koniakowskimi. U góry koroneczki które kupiłam z myślą że je wszyję w płócienko tak jak niżej na zdjęciach, odnalazłam takie obrusy i bardzo mi się podoba zastosowanie mniejszych koronek.

koronki w obrusie 1

koronki w obrusie 2

Tu na tym stroju z Beskidów widoczne są nie tylko koronki ale biały haft  i haft krzyżykowy na stójce czy mankietach.

strĂłj ludowy

A tu znalazłam zastosowanie takiego haftu na serwetach. W oryginale wyszywano na lnie biorąc tylko jedną nitkę osnowy na jeden krzyżyk, maleństwa niesamowite, ale piękne.

haft beskidu 1

haft beskidu 2

Ciągle mnie coś inspiruje, ciągle mnie coś zachwyca i ciągle chciałabym coś nowego zrobić, ale Bóg nie dał nam tyle czasu żeby tego dokonać, więc cieszę się tym co mogę zrobić , może jeszcze mi się uda co nieco dokonać.

13:22, jasmin62 , sztuka
Link Komentarze (3) »
wtorek, 06 października 2009
Koronki koniakowskie II

KKa

Temat musiałam podzielić bo dość obszerny, można by tak w nieskończoność opowiadać. Koronka koniakowska jest robiona szydełkiem z białego lub kremowego kordonka. Jej poszczególne koronki, głównie wzory roślinne wykonywane są osobno, potem są ze sobą łączone tworząc wspaniałe obrusy, serwety , czepce, wstawki do pościeli itp.

Nie wstawiałam zdjęć wielkich obrusów bo by były zbyt małe aby je podziwiać ale skupiłam się na detalach, małych elementach. Niektóre zdjęcia moje a niektóre zaczerpnęłam z różnych galerii chcąc przybliżyć koronkę koniakowską.

KK 2

KKD

KKD 7

KKD 3

KKD 4

KKD 5

KKD 6

KKD 1

Przyznam się że jak tak wpatrywałam się w poszczególne elementy , podziwiałam , zachciało mi się złapać za szydełko i heklować. Niestety nie umiem a znając moje durne ambicje chciałabym zaraz robić na najcieńszym szydełku i cienkimi nićmi co jest dla mnie nieosiągalne, na razie póki co mogę podziwiać. Moja sister ma wykonaną przez siebie serwetę koniakowską ale mieszka daleko i nie mogę jej teraz obfocić, może innym razem.

A to sławne stringi koniakowskie które poróżniły środowisko korączarek, jedne je wykonują a inne twierdzą że to profanacja koronki koniakowskiej.

KK g

Życzę miłego oglądania .

15:07, jasmin62 , sztuka
Link Komentarze (12) »
poniedziałek, 05 października 2009
Koronki koniakowskie I

KK 1

Tak jak obiecałam pobawię się gawędą i rozszerzę temat koronki koniakowskiej. Posmęcę wam jeszcze troszkę dopóki jakaś moja praca nie opuści mojej lakierni albo szwalni.

Zacznijmy od początku, skąd wzięła się koronka koniakowska. Ano ma ona około 200 lat, kiedyś bogata gaździnka pojechała na targ do Cieszyna i przywiozła sobie czepiec, wszystkim się bardzo spodobał i gaździnki z zazdrości zaczęły próbować zrobić coś podobnego, zaczęły heklować ( w tłumaczeniu to dziergać na szydełku) tworząc różne wzory. Zwyczaj nakazywał noszenie przez mężatki czepca z naczółkiem z koronki którego nie zakrywała chusta. Po nim poznawano czy dziewczyna jest pracowita i czy jest z niej dobry zadatek na dobrą gaździnkę. Więc przed zamąż pójściem prześcigały się w tworzeniu nowych, misternych wzorów na swój czepiec który po raz pierwszy zakłdały na swoim weselu podczas oczepin, a wszyscy chwalili. Tak powstawały wzory których inspiracją była sama natura ; kwiatki, listki winogronka itp.

KK a

Maria Gwarkowa była jedną z najbardziej uzdolnionych korączarek, to ta Pani powyżej w ludowym stroju . W muzeum jej imienia byłam w Koniakowie tam zrobiłam zdjęcie jej serwety, to ta poniżej.

KK b

Zespół Śląsk, przed wyjazdem do Anglii  zakupił u Marii Gwarkowej koronki i zawiózł je między innymi do Królowej Elżbiety w podarunku. Królowej tak bardzo się spodobały że chciała zobaczyć jak te koronki się wykonuje. Były to lata 60-te a jednak postanowiono Gwarkową wysłać do Królowej. Znana korączarka chciała wykonać coś niespotykanego do tej pory i zaczęła heklować obrus z bardzo cienkich nici chirurgicznych (widziałam , nie wyobrażam sobie jak można coś takiego wykonać bez lupy). Heklowała przez dwa lata i nie ukończyła, zmarła na zapalenie płuc. Serweta ta z elementami jeszcze nie doczepionymi do niej jest teraz oprawiona i zostawiona dla pokoleń , służy za wzór dla młodych korączarek i przypomina jak powinno się wykonywać koronki.

KK c

Po śmierci Marii Gwarkowej utworzono Muzeum a opowiada o nim jej synowa Zuzanna Gwarkowa, tu powyżej w stroju ludowym. Miałam okazję posłuchać jej i świetnie się ubawiłam i wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałam. Kupiłam też kilka małych koronek przez nią wykonanych..

KK d

Zuzanna Gwarkowa już po cywilnemu trzyma jeden z czepców, w gablocie można podziwiać naczółki mające około 200Lat.

KK e

Obrus który robiony był przez dwa lata bardzo cienkim kordonkiem, w tle obrus dla Królowej.

KKf

Naczółek czepca misternie wyheklowany. Ja ciągle jestem w wielkim zdziwieniu i nie wiem jaki to numer szydełka był że taka misterna koronka wyszła.

I tak oto ludziczki kochane doszliśmy do przerwy w bajaniu, ciąg dalszy nastąpi i jeżeli kto ciekawy niech zajrzy tu ku mnie, będzie mniej smęcenia a za to pokażę trochę koronek.

20:53, jasmin62 , sztuka
Link Komentarze (6) »
sobota, 03 października 2009
Dziękczynienie w lipowym drewnie

Chrystus frasobliwy

Chrystus frasobliwy

Sama nie wiem od czego by tu zacząć, ale chyba od początku. Skąd u mnie zainteresowanie "ludowszczyzną"? ano z lat dziecinnych , tańcząc w zespole Pieśni i Tańca "Roztocze" chłonęłam ludową muzykę, paradowałam w strojach ludowych , a potem zainteresowałam się szczegółami strojów . I tak umiem zatańczyć tańce narodowe, tańce różnych regionów naszej ojczyzny, rozróżniam stroje regionalne, podziwiam hafty i koronki itd. Zostałam uwrażliwiona na autentyzm tańca i sztuki ludowej, potrafię wybrać to co w tej sferze najpiękniejsze, odsiewając tandetę i chłam jaki zakrólował choćby na Krupówkach w Zakopanem. Teraz produkuje się w Chinach pamiątki z Zakopanego, brrrrrrrrr jak to kupować można. Trzeba się dobrze nagimnastykować żeby odnaleźć perełkę.

Ja znalazłam, na powyższym zdjęciu jest rzeźba Chrystusa Frasobliwego, dla mnie jest piękna, przemawiająca swoim ciepłem, Jezusek się zastanawia i z troską na mnie patrzy, zastanawiając się co ze mną będzie. Sztuka ludowa bezkidzka jest wesoła, pozytywna, radosna i takie są wszystkie figurki w przydrożnych kapliczkach. I taka forma wiary mnie najbardziej odpowiada.

Sztuka ludowa charakteryzuje się prymitywizmem i naiwnością formy, przyjmuje się ją i akceptuje bądź odrzuca. Różni się od sztuki akademickiej, wyuczonej tym że sztukę akademicką kontemplujemy a sztukę ludowa przyciąga swoją treścią i wyrazem, min.stosowanie żywych kolorów , nie złamanych , nie mieszanych.

Karczma Rzym

A gdzie ją odnalazłam? A tutaj w Suchej Bezkidzkiej gdzie zatrzymaliśmy się w Karczmie "Rzym", a że nie miałam z diabłem żadnych układów dziarsko przekroczyłam jej próg. Oczom moim ukazała się galeria rzeźb i nie mogłam się od niej oderwać.

Karczma Rzym a

Pogawędziłam z właścielem i zaczęłam oglądać to co najchętniej bym kupiła, wszystko to co wskazałam palcem to rzeźby Stanisława Kwaśnego, coś w tych rzeźbach było pociągającego. I tak wybrałam moją figurkę. Charakterystyczny mały palec zaokrąglony jak u mojego Chrystusa.

Poniżej kilka rzeźb z galerii w której wystawiają najbardziej znani artyści ludowi tamtego regionu.

rzeĹşba 2

rzeĹşba 3

Karczma Rzym 2

rzeĹşba 1

Stanisław Kwaśny to rzeźbiarz i artysta ludowy, mieszkający w Mesznej. Jego rzeźby znajdują się w galeriach w kraju i za granicą, od Niemiec do Meksyku po Japonię. Ma w dorobku wiele nagród min. Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne oraz popularyzację rzeźby ludowej wśród młodzierzy i dorosłych.

Zauważył go ks.Jan Twardowski i zdjęcia jego rzeźb posłużyły do ilustracji ponad 20 tomików poezji ks.Jana Twardowskiego.

Wędrując po Polsce wykorzystuję sytuacje do poszukiwań miejsc, ludzi, rzeczy które warto zobaczyć i zapamiętać z myślą :

"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie"

Jeżeli kogoś zainteresowałam i został ze mną do końca wpisu, temu bardzo dziękuję, wiedząc że dla większości to co piszę o sztuce ludowej wydaje się śmieszne, nie wartościowe, ale ja uważam że warto o tym mówić. Dlaczego zachwycamy się sztuką etno innych krajów? może oni wiedzą jak ją pielęgnować, może są dumni że tym właśnie różnią się od innych nacji?

A my?

16:49, jasmin62 , sztuka
Link Komentarze (6) »
czwartek, 16 lipca 2009
Damy i maki

dama i maki 1

dama i maki 2

dama i maki 3

dama i maki 4

dama i maki 5

11:19, jasmin62 , sztuka
Link Komentarze (4) »
piątek, 03 lipca 2009
Morskie opowieści w obrazach

Zona marynarza 1

Dzisiejszy wpis dedykuję Myszy (Penelopie) która za parę chwil wyrusza w podróż przez ocean ze swoim Odysem.

Zbieram różne rzeczy dotyczące dam i między innymi malarstwo ukazujące życie codzinne dawnych epok. Gdy tylko przeczytałam wpis Myszy powertowałam w swoich zbiorach i mam małą historyjkę o żonie marynarza. Oto ona.

Zona marynarza 4

Zona marynarza 3

Zona marynarza 2

A to obrazy przedstawiające damy na pokładzie, podziwiam je za to jak dzielnie podróżowały zważywszy na kilogramy materiału i halek upiętych na nich o gorsecie nie wspomnę. Uwielbiam te ciuszki ale podróżowanie i sprawne poruszanie się w nich to mistrzostwo.

damy na pok�adzie 1

damy na pok�adzie 2

damy na pok�adzie 3

Pożegnanie podróżujących, życzę udanej podróży Mysza, wracaj cała i zdrowa, pełna energi i wrażeń, które mam nadzieję nam przedstawisz.

poĹźegnanie

13:22, jasmin62 , sztuka
Link Komentarze (9) »
sobota, 13 czerwca 2009
Atramentowa rumba

Wieczór, oglądam Opole razem z dzieckiem swoim i wyszywam. Nagle coś mnie zaintrygowało, Pani Stanisława Celińska śpiewa piosenkę , dźwięk z Amfiteatru dyskusyjny , ale słowa piosenki zapadły mi w duszę. Pobiegłam poszukać w necie nagrania i znalazłam. Atramentowa rumba towarzyszy mi przez cały dzień, znam słowa już na pamięć, jaka muzyka. Piosenka genialna i takie wykonanie, sączy się spokojem , bez żadnych niepotrzebnych ozdobników, Celińska skojarzyła mi się od razu z wykonaniami Cesari Evory i chyba nie mnie jednej.

Zawsze lubiłam piosenki z tekstem, Celińską ceniłam od dawna za jej interpretacje tekstów na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu a teraz podrzuciła mi taką perełkę.

Szkoda tylko że nie potrafię wkleić teledysku z YouTube, ale kto zaiteresowany niech odnajdzie koniecznie, albo podpowie jak mam to zrobić aby ta piosenka znalazła się na moim blogu.

12:33, jasmin62 , sztuka
Link Komentarze (12) »
niedziela, 07 czerwca 2009
Piknik

piknik 1

 


 

Właściwie to nie o pikniku , pogoda nie zachęca do jego organizowania, tylko o obrazie który tak sobie nazwałam. I nie o obrazie jako takim tylko o tym jak bardzo lubię je oglądć. Interesują mnie szczegóły w nim zawarte , dzielę na kawałki i oglądam wszystko co na nim się dzieje, co można w nim z dawnej epoki łyknąć, może zastawa na pledzie, może dzieci a może ubiór?

Podzieliłam więc na kawałeczki i kontempluję. Zapraszam do wpólnego oglądania.

piknik 3

piknik 4

piknik2

19:24, jasmin62 , sztuka
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2