Zakładki:
dama i pieski
Moje prace zebrane
Niezbędnik
Sklepiki
Tu bywam
Tu decoupage
Tu hafcik
Tu inne niż powyżej
Tu przepisy
Tu szydełko,druty,szycie
Tu zaglądam nacieszyć oczy
Tu zaglądam w wyszywane blogi zagraniczne
Za chwilę przeglądnę
Zaczerpnąć i zrobić
Zalinkowane
zap.jas.1 KupujePolskie
wtorek, 17 listopada 2009
Maluję sobie

malowanie 1

Spędzam jeden z przyjemniejszych wieczorów w moim życiu. Zawsze jak mogę pobawić się farbkami i pędzelkiem to jestem szczęśliwa, niestety bardzo rzadko mi się to udaje. Jeszcze w tamtym stuleciu nie złapałam swego powołania za nogi a teraz już jestem za stara. Natomiast farbkami mogę się pobawić od czasu do czasu.

malowanie 1a

Kilka ujęć jak zamalowuję puste pola bo np.serwetki zabrakło.Tutaj już położyłam troszkę fioletu.

malowanie 1b

Naszkicowałam domki aby uzupełnić obrazek.

malowanie 1c

Domki już gotowe prawie.

malowanie 1d

Domalowałam dachy , troszkę drzewka i zieleni i mniej więcej prawie wszystko.

Tak oto nie ma co włosów drzeć na głowie jak nam serwetki na całą bombkę niewystarczy, albo jak się zrobią zmarszczki czy położymy serwetkę na zakładkę. Pędzel w garść i namalujmy braki farbkami a zmarchy zamalujmy identycznym kolorem .

Udanego bombkowania wszystkim zabombkowanym.

środa, 27 maja 2009
Gałgankowa ramka

Jak zrobiłam gałgankową ramkę.

ramka elfika a

Potrzebne materiały;

1)gruby karton np.3mm ( wycinamy z niego ramkę tzn, prostokąt na którym umieścimy właściwy obrazek )

2)materiał do oklejenia ramki ( użyłam w tym celu płótna )

3)cienki karton ( wycinamy prostokąt wielkości obrazka)

4)ocieplinka wielkości kartonu pod obrazek, naklejamy na cienki karton

5) obrazek

6)klej ( ja używam kleju uniwersalnego - magiczny XXL, do kupienia w sklepie papierniczym, nie pozostawia plam, jest mocny i nadaje się do klejenia materiału, papieru oraz pasmanterii np.w decu.

ramka elfika b

Naklejona na karton  ocieplinka, na nią kładziemy obrazek i zakładamy zapasy, przyklejając klejem, przyczepiamy spinacze do bielizny i czekamy aż klej przyklei materiał do papieru.

ramka elfika c

Gruby karton oklejamy płótnem tak jak powyżej. Obrazek przyklejamy do ramki, z tyłu ramki doklejamy pętelkę z nici wzmacniając kawałeczkiem płócienka na zawieszkę. Rameczkę możemy jeszcze dowolnie udekorować.

W ten sposób nie musimy oprawiać obrazka w drewniane ramy.

poniedziałek, 22 grudnia 2008
Odpowiedź

...........na pytania dotyczące bombek:

Zdjęcia pokazują jak bombka wygląda przed domalowaniem tła ( ta akurat była zrobiona ze ścinków serwetki, które zostały mi po wykonaniu bombki z reniferkiem ale musiałam dorobić jeszcze jedną identyczną,domalowałam więc tło) i po domalowaniu tła (kwestia tylko dobrania identycznego koloru.

Kursik dobierania koloru i domalowywania zrobię już na drugi rok i tym zamykam temat tegorocznych bombek.

Odpowiedź na drugie pytanie, do malowania na ostatnich bombkach użyłam reliefów kupionych w Markecie typu Biedronka za parę złotych, jest to klej z brokatem, polecam świetnie się nim pisze.

wtorek, 16 grudnia 2008
Kursik nacinania motywu na bombkach

Wiele osób mnie pyta o nacinanie i naklejanie na obłe kształty motywu z papieru.Robiąc ostatnie bombeczki kazałam się obfocić mojemu żonowi w trakcie pracy z myślą o pakazaniu jak to się robi.Niestety fotograf się nie przyłożył ( uciekał ciągle do telewizora bo jakiś meczyk właśnie leciał) i nie wszystkie zdjęcia są wyraźne, wstawię je jednak może będą podpowiedzią ,a następnym razem przypilnuję fotografa, reprymendę już otrzymał.

Przykładamy do bombki motyw i dopasowujemy do krzywizny.Na tym etapie przyglądam się obrazkowi i szukam miejsc przecięcia, tak by były jak najmniej widoczne .

W niektórych miejscach przecinam przed przyklejaniem, tutaj jest to linia zakończenia majteczek gdzie majteczki są pomarszczone i łatwo będzie nam zgubić ślad po przecięciu.

Drugie to nacięcie wzdłuż czerwonej książeczki .

Moczymy motyw przez chwilę w wodzie, unikniemy pęcheżyków owietrza i jednocześnie papier będzie bardziej podatny na układanie.

Osuszamu papierowym ręcznikiem.

Nakładamy klej na przedmiot w małej ilości  i przykładamy motyw papierowy na środku nie przyklejając całości.

Tam gdzie przecięłam majteczki przyklejam nóżkę od środka motywu.

Teraz przyklejam nóżkę znajdującą się na zewnątrz motywu naciągając ją do góry i układając do krzywizny bambki na tzw. zakładkę.

Przyklejam dziewczynkę , odchylając resztę przyciętego motywu.

Następnie przyklejam kawałeczek motywu z książką naciągając go na dziewczynkę na tzw.zakładkę.W trakcie pracy okazało się że nacięcie obok książki nie wystarczyło , musiałam naciąć jeszcze nóżkę, dlatego nigdy nie przyklejam motywu całego tylko środek, często robię nacięcia w trakcie przyklejania.

Odchylam motyw i smaruję klejem miejsce naklejenia nóżki, często klej daję tylko w miejscu środka motywu a później smaruję nim tylko miejsce na którym pracuję, ułatwia to wszystkie poprawki.

Przykleiłam nóżkę i pozostał mi kawałeczek motywu , gdybym przykleiła go zakrył by  motyw książeczki,a tak nie może być.

Doklejam więc dokładnie do brzegu książeczki i resztę obcinam.

Po przyklejeniu całego motywu całość smarujemy klejem, naduszająć i prowadząc pędzelek od środka na zewnątrz aby wypuścić znajdujące się powietrze pod motywem i aby motyw zabezpieczyć.

Następnie lakieruję całość lakierem akrylowym.Po co?trzeba jeszcze pocieniować dookoła obrazka i domalować szczegóły, lakier pozwala na korektę jeżeli nam coś nie wyjdzie.

Na ty motywie jest wyraźny ślad od przecięcia, musimy go zamalować, do tego stosuję bardzo cienki pędzelek.

Dobieram kolor czerwony do skarpetki i maluję, ślad po przecięciu znika.

Zamalowałam też brzeg sukienki białą farbką , ślad po przecięciu znika, tak postępuję z każdym miejscem przecięcia , jeżeli jest w jakiś sposób widoczny. Tak można zamalowywać zmarszczki jeżeli takowe się zdarzają.

Całość lakierujemy, szlifujemy papierem ściernym wodnym co dwie warstwy aż do momentu wtopienia motywu,wszystko pięknie się wyrównuje a nasze domalunki nie są widoczne.

Mam nadzieję że kursik niektórym coś podpowie i jeszcze raz przepraszam za jakość zdjęć.Bombeczkę można zobaczyć we wpisie wczorajszym.

 

niedziela, 16 listopada 2008
kuferek na nici cz.5

 


 

Środek kuferka na nici już gotowy.Można go zagospodarować i poukładać nici.Zostało mi jeszcz dorobić pudełeczka na akcesoria tj.szpulki do maszyny, kredę itp.

Na wieku umieściłam poduszeczkę na szpilki i igły , oraz nożyczki , tak by były dostępne bo często ich używam.

 

 

 


Jak zrobiłam wieko?

 

Na gruby karton nakleiłam materiał, zaznaczyłam miejsce przeciągnięcia tasiemki i przeciełam małe otworki nożykiem.

Następnie przeciągnęłam tasiemki, pod spodem zabezpieczyłam klejem aby zawsze były w tym samym miejscu.

Materiał w miejscu przecięcia zabespieczyłam klejem aby się nie ciepał, w miejscu wiązania dodałam perełki, całość przykleiłam do wieka klejem do drewna i finał.

Kuferek w środku jest tak magiczny że aż się chce do niego ciągle zaglądać,może częściej sięgnę do maszyny do szycia? kto wie............

 

 

piątek, 14 listopada 2008
Ramka zimowa

Jak przerobić ramkę?

Posiadałam ramkę ze sklepu wszystko po 2,50 i przerobiłam ją do moich potrzeb, tak by pasowała do zimowego obrazka.

Ponieważ ramka ma śliską nawierzchnię pomalowałam ją gruntem akrylowym Gesso aby zwiększyć przyczepność farby, u mnie zamiast farby będzie pasta.

Następnie ramkę pokryłam pastą strukturalną tak aby stwarzała fakturę śniegu i była chropowata.

Akrylowa pasta do modelowania, szybko schnie i można ją malować farbami , modelować, przy nałożeniu grubszej warstwy pojawiają się pęknięcia , które można też wykorzystać do dekoracji.

Po wyschnięciu pasty przetarłam ją lekko porporiną srebrną tj.taki srebrny pył , dla efektu mieniącego się śniegu.Następnie dla ochrony pokryłam lakierem matowym. I ramka gotowa , można wstawić wyszyty obrazek.

 

poniedziałek, 10 listopada 2008
kuferek na nici cz.4

Przyszła kolej na ozdobienie pudełka - nadstawki do kuferka.

Wycięłam długi pas materiału na obwód pudełka dodając zakładki z obu stron i na jednym boku.

To jest gotowe pudełko.Dokleiłam boczki w środku pudełka i dno z białego płótna, tak jak to robiłam poprzednio w środku pudełka .

To jest spód pudełka, wykończony tasiemką.

Między boczki pudełka wkleiłam tasiemkę podwójnie złożoną z obu stron,jako uchwyty potrzebne do wyciągania pudełka z kuferka.

Pudełko idelnie wpasowane w kuferek.

a tak go wyciągam.

Pozostało mi jeszcze wykonać wieko i kuferek będzie gotowy.

niedziela, 09 listopada 2008
Kuferek na nici cz.3

Jak zrobić pudełko?

U mnie będzie służyło jako drugie piętro w kuferku a dla innych bedzie podpowiedzią.Może istnieją inne metody robienia pudełek ale ja wymyśliłam taki:

Wycinamy nożykiem z grubego kartonu (ja kupiłam 3mm)cztery boki i dno.Sklejamy ze sobą cztery boki za pomocą papierowej taśmy.

Następnie doklejamy dno.

Aby wzmocnić pudełko oklejamy go białym papierem.Bialy papier posłuży mi  za tło dla materiału którym będzie wyklejone.

I pudełko gotowe, wystarczy go jeszcze pięknie okleić materiałem ale to już w następnym odcinku (fajnie to brzmi , prawda?)

Uwaga , bardzo ważna jest precyzja w rysowaniu szablonów, każdy milimetr trzeba brać pod uwagę.

piątek, 07 listopada 2008
Kuferek na nici cz.2

Mając troszkę wolnego czasu postanowiłam ukończyć środek mojego kuferka na nici. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę na podobne eksperymenty dla ułatwienia robiłam zdjęcia z poszczególnych etapów mojej pracy.

Wycinamy z kartonu i materiału boki (materiałowe troszkę krótsze).

Przyklejamy materiał całą powierzchnią do kartonu, zapasy podwijamy i też przyklejamy.Ja używam takiego kleju jak na zdjęciu, jest tani i świetny i nie zostawia plam na materiale.

Gotowe boki z kartonu przykleiłam do boków kuferka klejem do drewna bo akurat taki miałam w domu.Trzeba troszkę obciążyć powierzchnię przyklejonych boków żeby klej dobrze chwycił.

Tak wyglądają przyklejone boki.

Teraz wycięłam z grubego sztywnego kartonu mniejsze boczki i okleiłam materiałem.Boczki te będą podstawą nadkładki-pudełka, ponieważ mój kuferek będzie posiadał dwa piętra.

I przyklejony krótszy bok.

Na koniec wkleiłam dno (materiał przyklejony na karton ) i tak mam wykończone wnętrze kuferka.

Teraz jeszcze mi zostało pudełko nakładka i wieko ale to już następnym razem, wracam do klejenia.

niedziela, 05 października 2008
Jak zrobić poduszeczkę na szpilki?
 
A to podpowiedź:
Rysujemy na materiale dwa kółka i wycinamy zostawiając zapas na zszycie. Wyszywamy motyw na jednym z nich.
 
 
Następnie zszywamy oba kółeczka razem po lewej stronie , zostawiając niewielki otwór .
 
 
Teraz wypychamy pianką , watoliną itp. i zszywamy otwór.
 
 
Dzielimy sobie na osiem części i szyjemy  grubymi nićmi lekko ściskając formujemy kwiatek.
 
 
Poduszeczka na szpilki w kształcie kwiatka gotowa, w mojej użyłam haftu wstążeczkowego ale może być to dowolny motyw lub same perełki.
 
 
Miłej zabawy.