zap.jas.1 KupujePolskie
Blog > Komentarze do wpisu
Dziękczynienie w lipowym drewnie

Chrystus frasobliwy

Chrystus frasobliwy

Sama nie wiem od czego by tu zacząć, ale chyba od początku. Skąd u mnie zainteresowanie "ludowszczyzną"? ano z lat dziecinnych , tańcząc w zespole Pieśni i Tańca "Roztocze" chłonęłam ludową muzykę, paradowałam w strojach ludowych , a potem zainteresowałam się szczegółami strojów . I tak umiem zatańczyć tańce narodowe, tańce różnych regionów naszej ojczyzny, rozróżniam stroje regionalne, podziwiam hafty i koronki itd. Zostałam uwrażliwiona na autentyzm tańca i sztuki ludowej, potrafię wybrać to co w tej sferze najpiękniejsze, odsiewając tandetę i chłam jaki zakrólował choćby na Krupówkach w Zakopanem. Teraz produkuje się w Chinach pamiątki z Zakopanego, brrrrrrrrr jak to kupować można. Trzeba się dobrze nagimnastykować żeby odnaleźć perełkę.

Ja znalazłam, na powyższym zdjęciu jest rzeźba Chrystusa Frasobliwego, dla mnie jest piękna, przemawiająca swoim ciepłem, Jezusek się zastanawia i z troską na mnie patrzy, zastanawiając się co ze mną będzie. Sztuka ludowa bezkidzka jest wesoła, pozytywna, radosna i takie są wszystkie figurki w przydrożnych kapliczkach. I taka forma wiary mnie najbardziej odpowiada.

Sztuka ludowa charakteryzuje się prymitywizmem i naiwnością formy, przyjmuje się ją i akceptuje bądź odrzuca. Różni się od sztuki akademickiej, wyuczonej tym że sztukę akademicką kontemplujemy a sztukę ludowa przyciąga swoją treścią i wyrazem, min.stosowanie żywych kolorów , nie złamanych , nie mieszanych.

Karczma Rzym

A gdzie ją odnalazłam? A tutaj w Suchej Bezkidzkiej gdzie zatrzymaliśmy się w Karczmie "Rzym", a że nie miałam z diabłem żadnych układów dziarsko przekroczyłam jej próg. Oczom moim ukazała się galeria rzeźb i nie mogłam się od niej oderwać.

Karczma Rzym a

Pogawędziłam z właścielem i zaczęłam oglądać to co najchętniej bym kupiła, wszystko to co wskazałam palcem to rzeźby Stanisława Kwaśnego, coś w tych rzeźbach było pociągającego. I tak wybrałam moją figurkę. Charakterystyczny mały palec zaokrąglony jak u mojego Chrystusa.

Poniżej kilka rzeźb z galerii w której wystawiają najbardziej znani artyści ludowi tamtego regionu.

rzeĹşba 2

rzeĹşba 3

Karczma Rzym 2

rzeĹşba 1

Stanisław Kwaśny to rzeźbiarz i artysta ludowy, mieszkający w Mesznej. Jego rzeźby znajdują się w galeriach w kraju i za granicą, od Niemiec do Meksyku po Japonię. Ma w dorobku wiele nagród min. Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne oraz popularyzację rzeźby ludowej wśród młodzierzy i dorosłych.

Zauważył go ks.Jan Twardowski i zdjęcia jego rzeźb posłużyły do ilustracji ponad 20 tomików poezji ks.Jana Twardowskiego.

Wędrując po Polsce wykorzystuję sytuacje do poszukiwań miejsc, ludzi, rzeczy które warto zobaczyć i zapamiętać z myślą :

"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie"

Jeżeli kogoś zainteresowałam i został ze mną do końca wpisu, temu bardzo dziękuję, wiedząc że dla większości to co piszę o sztuce ludowej wydaje się śmieszne, nie wartościowe, ale ja uważam że warto o tym mówić. Dlaczego zachwycamy się sztuką etno innych krajów? może oni wiedzą jak ją pielęgnować, może są dumni że tym właśnie różnią się od innych nacji?

A my?

sobota, 03 października 2009, jasmin62

Polecane wpisy

  • Narodziny motyla

  • Thomas Kinkade

    Wiem że już nie jedna osoba pisała na temat Thomasa Kinkade, ja jednak do niego powróciłam przez przypadek, ot po prostu odkurzałam swoje wyszywane obrazy i zap

  • Tkwię w zachwycie

    Nadal tkwię w zachwycie nad koronkami koniakowskimi. U góry koroneczki które kupiłam z myślą że je wszyję w płócienko tak jak niżej na zdjęciach, odnalazłam tak

Komentarze
2009/10/03 17:03:39
Powtórzę się, ale popieram. Fajnie że jeszcze ktoś oprócz mnie pisze o takich miejscach, zachwycając się sztuką ludową!
Jeszcze raz pozdrawiam
Anka
-
penelopis
2009/10/03 17:24:18
Jasmin...podobnie jak Ty, zachwycam sie nasza rodzima ludowoscia...Polska sztuka ludowa moze poszczycic sie bogatym i cudownym dorobkiem. Z racji mojego zawodu mam przede wszystkim rozeznanie w muzyce ludowej, ktora, mam wrazenie...w naszym kraju nie jest doceniana, natomiast za granica wystepy zespolow ludowych stanowia niezwykle wzuszenie dla ogladajacej Polonii...
To prawda... wielokrotnie zachycamy sie tym co inne...a mamy tak oryginalna, i piekna spuscizne...np. czy wiecie ,ze nasz wspanialy i jedyny w swoim rodzaju hymn narodowy posluzyl jako wzor do powstania kilku hymnow innych krajow...?
Pozdrawiam cieplo...Ania
-
dorisdecoupage
2009/10/04 09:34:35
Dotrwałam do końca i pożałowałam, że to już koniec......
-
2009/10/04 17:58:22
Dziękuję wam bardzo, cieszę się że nie jestem odosobniona w zamiłowaniu do folkloru.
-
Gość: sylwek, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/08/12 14:16:21
witojcie
-
Gość: sylwek, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/08/12 14:27:54
Witojce Cieszy mnie fakt że są ludzie którzy cenia sztukę ludową i ją pilęgnują-to jest bardzo cenne zwłaszta w takich czasach gdzie cłek ino biegnie... i pytam za cym tak ???. Trzeba zadumy spokoju pomyślunku...rzeźba w tym bardzo pomaga i nadaje nowy rytm w zyciu jest to wspaniałe a jak coś jeszcze wychodzi z pod rąk i dłuta - cieszy ogromnie !!!.Mieszkam w Bielsku-Bialej, jestem samoukiem i rzeźbie w drewnie od 4 lat.Pana Stanislawa Kwaśnego znam osobiście -potwierdzam dobre zdanie o Nim bo jest to autorytet nie tylko w rzeźbie lecz i jako człowiek. Zapraszam na "rzeźbiarską brać" tam mam swoje prace miłego ogladania :)
rzezbiarz.socjum.pl/users/active/36